shutterstock_image (39)

ÖSYM SINAV TARİHLERİ

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS),26-27 Haziran 2021 tarihlerinde ÖSYM tarafından üç oturum halinde gerçekleştirilecektir.

*Temel Yeterlilik Testi(TYT) 26 Haziran 2021 Cumartesi günü saat 10:15’ de başlayacaktır.

*Temel Yeterlilik Testleri(AYT) 27 Haziran 2021 Pazar günü saat 10:15’ de başlayacaktır.

*Yabancı Dil Testi (YDT) 27 Haziran 2021 Pazar günü saat 15:45’ de başlayacaktır.

Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10:00’dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15:30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın girişinde sınav saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca adayların sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile sınav gününden önce gidip binaya girmeden görmeleri önerilmektedir.

Adaylar sınav binasına ve sınav salonuna sınavın ilgili oturumuna ait Sınav Giriş Belgesi ile T.C. Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportları kontrol edilerek alınacak olup adayların bu iki belgeyi mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Sınav Giriş Belgesinde ve Kimlik Belgesinde ve Kimlik belgesinde adayın foroğrafının olması zorunludur. Sınavın ilgili oturumuna ait Sınav Giriş Belgesini yanlarında bulundurmayan adaylar ile Sınava Giriş Belgesinde ve kimlik belgesinde fotoğraf olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

Üzerinde soğuk damga, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmeyecektir. Adayların sınavlarının geçerli sayılmasının nelere bağlı olduğu kılavuzda açıklanmaktadır. Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacak olup adaylara, yanlarında yukarıda belirtilen belgelerin dışında herhangi bir eşya, araç gereç vb. bulundurmamaları ve 2021-YKS Kılavuzunu dikkatlice okumaları gerekmektedir.

ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ

2021 Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (2021-YKS) başvuruları 4 Şubat-2 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

T.C. kimlik kartı ve e-Devlet şifresi olan adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne ÖSYM AİS mobil uygulaması veya ‘http://ais.osym.gov.tr’ üzerinden ‘e-Devlet ile kayıt ol’ seçeneğine tıklayarak kayıt olabilecek ve sınav başvurularını yapabilecekler. e-Devlet kayıtları için adayların PTT şubelerinden şifrelerini temin etmeleri gerekmektedir.

Adaylar, ayrıca ÖSYM’nin ‘https://ais.osym.gov.tr’ internet adresi ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından bireysel olarak yapacakları sınav başvurularında, sistemdeki fotoğrafı, adayın varsa T.C. kimlik kartındaki fotoğrafı ile başka herhangi bir işlem gerekmeksizin otomatik olarak güncellenebilecektir.

Adayların başvurularını ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulamasından da yapabilecekler.

YKS başvurularında diğer sınav başvurularında olduğu gibi HES kodu bilgisi istenmektedir. Adayların hangi başvuru platformunu tercih ederlerse etsinler HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir.